Blog trenerów

Jak zacząć pracę z grupą?

Co decyduje o efektywności szkolenia, wykładu, lekcji czy spotkania z pracownikami? Ciekawa merytoryka, dobre przygotowanie prowadzącego, Jego pewność siebie i charyzma. To wszystko niezmiernie ważne.

Czemu jednak zdarza się tak, że pomimo troski o powyższe kwestie, początek naszego wydarzenia jest nie zupełnie taki jak nam się wymarzył? Wszystko kręci się wokół poczucia bezpieczeństwa. Szkolenie, wykład, spotkanie grupowe to wydarzenia sztuczne, niebezpieczne i dyskomfortowe. Z jakiego powodu?

W sytuacji dnia codziennego nie musisz siedzieć blisko wielu nieznajomych osób. Nie musisz narażać się na ujawnienie niewiedzy czy niewygodne pytania. Nie musisz mówić o sobie obcym ludziom. Nie musisz mierzyć się z nieuniknioną oceną członków grupy. To wszystko zmniejsza poczucie bezpieczeństwa, co niejednokrotnie dystansuje uczestników, ogranicza ich aktywność i śmiałość. Co z tym zrobić?

Zaczynaj pracą z grupą od rzeczy prostych, oczywistych i łagodnych. Dbaj o wzrost zaufania do Ciebie i reszty grupy zamiast zaskakiwać uczestników przebojowymi rewolucjami na początku Waszej pracy. Komunikuj jasno cele. Pytaj o oczekiwania. Ustalaj zasady pracy i formułuj agendę. Poziom zaufania uczestników zależy zawsze wprost proporcjonalnie od ilości wiedzy jaką mają na Twój temat oraz na temat samego procesu. Podczas szkolenia „Co zrobić, żeby słuchali” pokażemy sobie i przećwiczymy praktyczny model budowania bezpieczeństwa w każdej grupie i na każdym spotkaniu. Zapraszamy tutaj.

Autor: Iwo Konopek

<< Wróć do poprzedniej strony